MACCRAY High School
1


  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 1
    A. Jaenisch, 6:45-8:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    7:00am - 7:45am
    @HS 111 Door 30
    FCA (Open Door #25)
    3:30pm
    @SMSU
    3:30 - New Ulm vs Quad, Followed by: Marshall vs Quad, & Marshall vs N.U., SMSU @ 7:30
    4:25pm - 6:15pm
    @HS Gym - Door 25
    4:30pm - 6:00pm
    @East Gym Door 30
    5th/6th GBB Practice - N. Hultgren
    4:30pm - 6:15pm
    @West Gym Door 32 & 34
    Shuttle @ 4:00, Bus #6
    4:30pm - 6:00pm
    @HS 111 Door 30
    Practice
    6:00pm
    @KMS High School (Kerkhoven)
    NO C GAME,
    6:00pm - 7:30pm
    @East Gym Door 30
    4th BBB Practice - C. Janssen
    6:00pm
    @Canby High School
  • 2
    B. Johnson-Paynesville
    (Cancelled)
    One Act Play Sections @ Redwood Valley High School
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:30am - 3:00pm
    C.Macht-GSL
    9:00am - 11:00am
    @HS Gym - Door 25
    K-3 BB Hoops
    9:00am
    @ Glencoe-Silver Lake
    11:00am - 12:30pm
    @HS Gym - Door 25
    4th GBB Practice - S. Falk
    12:30pm
    @KMS High School (Kerkhoven)
    7th Grade Only, Rd 2 @ 2:00, Rd 3 either 2:45 or 3:00
  • 3
    B. Johnson-Paynesville
    2:00pm - 4:00pm
    Open Gym
  • 4
    No School for Students
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    9:30am - 11:00am
    @East Gym Door 30
    5th/6th GBB Practice - N. Hultgren
    9:30am - 11:00am
    (Cancelled)
    @HS Library Door 30
    1st - 3rd STEM Engineering - 4-H
    10:00am - 12:00pm
    @HS Gym - Door 25
    12:30pm - 2:00pm
    @HS Gym - Door 25
    4th Grade BBB Practice - C. Janssen
    2:00pm - 3:30pm
    @HS Gym - Door 25
    7th Gr. Traveling BBB - C. Janssen
    3:00pm - 4:30pm
    @East Gym Door 30
    4th Gr. GBB - S. Falk
    4:00pm - 6:00pm
    @West Gym Door 32 & 34
    6th BBB Practice - M. Dalle
    4:00pm - 6:00pm
    @HS Cafeteria - Door 23
    4:15pm - 6:00pm
    @HS Gym - Door 25
    4:30pm
    (Cancelled)
    @Lac Qui Parle Valley High School
    7th gr. game only.
    6:00pm
    (Cancelled)
    @MACCRAY HS (Clara City)
    NO C GAME, Dance team performs, at 1/2 of A & B, Pep Band
    6:00pm - 7:00pm
    @HEX Building
    Lifestyle Yoga - S. Roskens
    6:30pm - 8:30pm
    (Cancelled)
    @HS Cafeteria - Door 23
    Karate - N. Speiser/T. Donner
  • 5
    A. Jaenisch, 6:45-11:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    7:45am
    Sp. Bee @ Redwood-J. Donner
    9:00am
    Reg. Spelling Bee-Redwood Falls Comm. Center
    3:15pm - 4:00pm
    @East Cafeteria Door 40
    Head Start Parent Meeting
    4:30pm - 5:30pm
    @HS - Ind. Tech Rm 202- Door 23
    Gr. 3-6 Art Club - A. Lucas
    4:30pm - 6:15pm
    @East Gym Door 30
    4:30pm - 6:15pm
    @West Gym Door 32 & 34
    Shuttle @ 4:00, Bus #6
    5:30pm - 6:30pm
    @West ECFE Door 34
    ECFE Books & Snacks - K. Klosterboer
    6:00pm
    @Montevideo High School
    NO C GAME, B @ 6:00
    6:00pm
    @MACCRAY High School
    C @ 4:45, 4th gr. BBB at 1/2 of Varsity
    6:00pm - 9:00pm
    @HS - Ind. Tech Rm 202- Door 23
    Woodworking - J. Hagemeyer
  • 6
    A. Jaenisch, 6:45-8:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    10:00am - 11:00am
    @HEX Building
    Gentle Yoga - S. Roskens
    4:15pm - 6:30pm
    @HS Gym - Door 25
    4:30pm - 5:45pm
    @East Gym Door 30
    4:30pm - 5:45pm
    @East Cafeteria Door 40
    4:30pm - 5:45pm
    @West Gym Door 32 & 34
    Shuttle at 4:00, Bus #6
    6:30pm - 8:30pm
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    Pickleball League - L. Carmany
  • 7
    A. Jaenisch, 6:45-11:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    4:00pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @HS Cafeteria - Door 23
    Youth Wrestling - A. Bristle
    4:30pm
    (Rescheduled)
    @West Gym - Maynard
    4:30pm - 6:30pm
    (Cancelled)
    @East Gym Door 30
    4:30pm - 6:15pm
    (Cancelled)
    @East Cafeteria Door 40
    4:30pm
    (Cancelled)
    Bristle-Cities
    4:30pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @HS 111 Door 30
    Practice
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Belgrade-Brooten-Elrosa High School
    6:00pm
    (Rescheduled)
    @MACCRAY HS (Clara City)
    No C game, 5th/6th gr. GBB play at 1/2, Pep Band
    6:30pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @East Gym Door 30
    6th Grade Boys BB - M. Dalle
  • 8
    A. Jaenisch, 6:45-8:30, 2:15-4:30
    (Cancelled)
    Bristle-Cities
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    7:00am - 7:45am
    @HS 111 Door 30
    FCA (Open Door #25)
    4:20pm - 6:30pm
    (Cancelled)
    @East Gym Door 30
    4:30pm - 6:15pm
    (Cancelled)
    @East Cafeteria Door 40
    4:30pm - 6:15pm
    (Cancelled)
    @West Gym Door 32 & 34
    Shuttle @ 4:00, Bus #6
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Belgrade-Brooten-Elrosa High School
    6:00pm
    (Rescheduled)
    @MACCRAY High School
    C @ 4:45, Pep Band, Parents Night & Senior Night
  • 9
    Rick A. Wrestling-times vary
    8:00am - 10:15am
    @West Gym Door 32 & 34
    9:00am - 11:00am
    @HS Gym - Door 25
    K-3 BB Hoops
    10:00am - 11:00am
    @Blue Ice Studio - HEX Clara City
    Pint-Sized Painters - A. Lucas
    2:00pm - 4:00pm
    @Blue Ice Studio - HEX Clara City
    Cookies & Canvas - A. Lucas
    2:00pm
    @Montevideo High School
    Our dances at 3:06 & 4:18
    6:00pm
    (Rescheduled)
    @MACCRAY HS (Clara City)
    No C game, 5th/6th gr. GBB play at 1/2, Pep Band
  • 10
    2:00pm - 4:00pm
    Open Gym
  • 11
    A. Jaenisch, 6:45-8:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    9:00am
    Nikki N. 10:00-3:00-Marshall
    11:00am - 3:30pm
    Math League-Olson
    4:30pm
    (Changed)
    @West Gym - Maynard
    4:30pm - 6:30pm
    @East Gym Door 30
    6:00pm
    @MACCRAY HS (Clara City)
    NO C GAME, Pep Band, Parents Night, Buck a Shot
    6:00pm - 7:00pm
    @HEX Building
    Lifestyle Yoga - S. Roskens
    6:00pm - 7:30pm
    @HS Library Door 30
    School Board Mthly Meeting
    6:30pm - 8:30pm
    @HS Cafeteria - Door 23
    Karate - N. Speiser/T. Donner
  • 12
    A. Jaenisch, 6:45-11:30, 2:15-4:30
    M. Kray-St. Cloud
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    4:15pm - 6:15pm
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    4:30pm - 5:30pm
    (Cancelled)
    @HS - Ind. Tech Rm 202- Door 23
    Gr. 3-6 Art Club - A. Lucas
    4:30pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @East Gym Door 30
    5th/6th GBB Practice - N. Hultgren
    4:30pm - 6:15pm
    @West Gym Door 32 & 34
    Shuttle @ 4:00, Bus #6
    6:00pm
    (Rescheduled)
    @Central Minnesota Christian School
    No C game
    6:00pm
    (Rescheduled)
    @Renville County West High School
    C @ 4:45
    6:00pm - 9:00pm
    (Cancelled)
    @HS - Ind. Tech Rm 202- Door 23
    Woodworking - J. Hagemeyer
    6:15pm
    (Cancelled)
    @MACCRAY High School

    HS Gym - Door 25

    JFK Performs
    6:30pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @East Gym Door 30
    6th Grade Boys BB - M. Dalle
  • 13
    A. Jaenisch, 6:45-8:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    7:30am - 3:30pm
    Olson-Math Counts
    10:00am - 11:00am
    @HEX Building
    Gentle Yoga - S. Roskens
    2:30pm
    J. Donner
    4:15pm
    @HS Cafeteria - Door 23
    Dance Team - Uniform Turn-In
    4:25pm - 5:45pm
    @HS Gym - Door 25
    4:30pm - 5:45pm
    @East Gym Door 30
    4:30pm - 5:45pm
    @West Gym Door 32 & 34
    Shuttle at 4:00, Bus #6
    5:30pm - 6:30pm
    ECFE Be My Valentine - K. Klosterboer
    6:00pm
    @High Seed
    Quad vs BOLD @ 6:00, Winner vs LPGE/Browerville @ 7:15
    6:30pm - 8:30pm
    @HS Gym - Door 25
    Pickleball League - L. Carmany
  • 14
    A. Jaenisch, 6:45-11:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    8:00am - 3:00pm
    Skillsfest-Ridgewater
    4:00pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @HS Cafeteria - Door 23
    Youth Wrestling - A. Bristle
    4:15pm - 6:15pm
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    4:30pm
    (Cancelled)
    @West Gym - Maynard
    4:30pm
    (Cancelled)
    @Central Minnesota Christian School
    4:30pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @West Gym Door 32 & 34
    5th/6th GBB Practice - N. Hultgren
    6:00pm
    (Postponed)
    @Central Minnesota Christian School
    No C game
    6:00pm
    (Rescheduled)
    @Lac Qui Parle Valley High School
    C @ 4:45
    6:30pm - 7:30pm
    (Cancelled)
    @East Gym Door 30
    4th GBB Practice - S. Falk
    6:30pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    6th Grade Boys BB - M. Dalle
    6:30pm - 8:30pm
    (Cancelled)
    @Mrs. Plagge's Room #199 - Door #23
    Knitting/Crafts Night - J. Canatsey
  • 15
    No School for Students
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    7:00am - 2:00pm
    SMSU Ag Bowl-Marshall
    10:00am - 12:00pm
    @East Gym Door 30
    4th GBB Practice - S. Falk
    4:00pm - 6:30pm
    @West Gym Door 32 & 34
    5th/6th GBB Vs. CMCS - N. Hultgren
    4:30pm
    (Changed)
    @West Gym - Maynard
    4:30pm - 6:15pm
    (Cancelled)
    @West Gym Door 32 & 34
    Shuttle @ 4:00, Bus #6
    6:00pm
    @Dawson-Boyd High School
    No C game
    6:00pm
    (Rescheduled)
    @MACCRAY High School
    C @ 4:45, Pep Band, Parents Night & Senior Night
    6:00pm
    @Benson High School
    Finals @ 8:00
    8:00pm - 10:00pm
    @HS Cafeteria - Door 23
    Parents Night
  • 16
    TBD
    @TBA
    Rick A. Wrestling-times vary
    9:00am - 11:00am
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    K-3 BB Hoops
    12:00pm
    (Rescheduled)
    @Lac Qui Parle Valley High School
    Varsity Only
    1:15pm
    @MACCRAY HS (Clara City)
    NO C GAME, "Varsity" @ 3:00, Senior Recognition Day.
  • 17
    2:00pm - 4:00pm
    Open Gym
    4:00pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    JO VB 16 & 17 - R. Kimpling
  • 18
    (Cancelled)
    Kim-Marshall
    No School for Students
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    8:00am - 10:00am
    @HS Gym - Door 25
    9:30am - 11:00am
    @East Gym Door 30
    5th/6th GBB Practice - N. Hultgren
    10:30am - 12:00pm
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    12:30pm - 2:00pm
    @HS Gym - Door 25
    4th Grade BBB Practice - C. Janssen
    2:30pm - 4:00pm
    @West Gym Door 32 & 34
    7th Gr. Traveling BBB - C. Janssen
    3:00pm - 4:30pm
    @East Gym Door 30
    4th Gr. GBB - S. Falk
    4:00pm - 7:29pm
    @HS Gym - Door 25
    Snow Week Coronation Set-Up
    4:15pm - 6:15pm
    @West Gym Door 32 & 34
    6:00pm
    (Rescheduled)
    @Renville County West High School
    C @ 4:45
    6:00pm - 7:00pm
    @HEX Building
    Lifestyle Yoga - S. Roskens
    6:30pm - 8:30pm
    (Changed)
    @HS Cafeteria - Door 23
    Karate - N. Speiser/T. Donner
    6:30pm - 9:00pm
    @HS - Ind. Tech Rm 202- Door 23
    MACCRAY "Home" Sign - M. Struxness
    7:00pm
    @North Champion
  • 19
    A. Jaenisch, 6:45-11:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    9:00am
    @HS Gym - Door 25
    Snow Week Coronation
    4:20pm - 6:30pm
    @East Gym Door 30
    4:30pm
    @Danube
    4:30pm - 5:30pm
    @HS - Ind. Tech Rm 202- Door 23
    Gr. 3-6 Art Club - A. Lucas
    4:30pm - 6:15pm
    (Cancelled)
    @West Gym Door 32 & 34
    JO 13`s - A. Thissen
    4:30pm - 6:15pm
    @West Gym Door 32 & 34
    JO 13's - A. Thissen
    4:30pm - 6:00pm
    @HS 111 Door 30
    Practice
    5:30pm - 6:30pm
    @HS Library Door 30
    ECFE Music and Motion - D. Gylten
    6:00pm
    (Rescheduled)
    @Central Minnesota Christian School
    No C game, 6:00 Varsity vs CMCS-HS gym, 7:30 JV vs CMCS-Elem. gym
    6:00pm
    @MACCRAY High School
    C @ 4:45, 6th gr. Boys at Varsity half, Pep Band
    6:00pm - 9:00pm
    @HS - Ind. Tech Rm 202- Door 23
    Woodworking - J. Hagemeyer
    7:00pm - 8:30pm
    @Off-Site Location
    Archaeology & Bible Lands - J. Abrahamson
    7:00pm
    (Postponed)
    @HS Cafeteria - Door 23
    Dance Team Banquet
  • 20
    A. Jaenisch, 6:45-8:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    10:00am - 11:00am
    @HEX Building
    Gentle Yoga - S. Roskens
    4:15pm - 6:30pm
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    4:30pm - 5:45pm
    (Cancelled)
    @East Gym Door 30
    6:30pm - 8:30pm
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    Pickleball League - L. Carmany
  • 21
    A. Jaenisch, 6:45-11:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    4:00pm - 6:00pm
    @HS Cafeteria - Door 23
    Youth Wrestling - A. Bristle
    4:30pm - 6:00pm
    @West Gym Door 32 & 34
    5th/6th GBB Practice - N. Hultgren
    4:30pm - 6:15pm
    @East Gym Door 30
    JO 13's - A. Thissen
    4:30pm - 6:00pm
    @HS 111 Door 30
    Practice
    5:00pm - 8:00pm
    @HS Library Door 30
    School Board Meeting
    6:00pm
    @KMS High School (Kerkhoven)
    C @ 4:45
    6:30pm - 8:00pm
    @West Gym Door 32 & 34
    7th BBB Practice - C. Janssen
    6:30pm - 8:00pm
    @East Gym Door 30
    6th Grade Boys BB - M. Dalle
    6:30pm - 8:15pm
    @HS Gym - Door 25
    15/16 JO - B. Haas
    7:00pm
    @High Seed
    Pigtail Game, D/B @ Canby
    7:00pm - 8:30pm
    @Off-Site Location
    Archaeology & Bible Lands - J. Abrahamson
    7:00pm
    (Rescheduled)
    @HS Cafeteria - Door 23
    Dance Team Banquet
  • 22
    A. Jaenisch, 6:45-8:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    7:00am - 7:45am
    @HS 111 Door 30
    FCA (Open Door #25)
    10:00am
    Sub Regions @ Ridgewater
    4:15pm - 6:30pm
    @HS Gym - Door 25
    4:30pm - 6:30pm
    @East Gym Door 30
    6:45pm - 8:30pm
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    5th/6th GBB - N. Hultgren
  • 23
    Rick A. Wrestling-times vary
    9:00am - 11:00am
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    K-3 BB Hoops
    10:00am
    @Minnewaska Area High School
    11:00am - 12:30pm
    @East Gym Door 30
    4th GBB Practice - S. Falk
    11:30am
    @Lac Qui Parle Valley High School
    7:00pm - 10:00pm
    (Postponed)
    @HS Cafeteria - Door 23
    7-12 Snow Week Semi-Formal Dance
  • 24
    2:00pm - 4:00pm
    (Cancelled)
    Open Gym
  • 25
    A. Jaenisch, 6:45-8:30, 2:15-4:30
    Rick A. Wrestling-times vary
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    9:30am - 11:00am
    (Cancelled)
    @HS Library Door 30
    1st - 3rd STEM Engineering - 4-H
    1:00pm - 2:30pm
    (Changed)
    @West Gym Door 32 & 34
    4th Grade BBB Practice - C. Janssen
    2:30pm - 4:00pm
    (Changed)
    @West Gym Door 32 & 34
    7th Gr. Traveling BBB - C. Janssen
    3:00pm - 4:30pm
    @East Gym Door 30
    4th Gr. GBB - S. Falk
    4:00pm - 6:00pm
    @HS Gym - Door 25
    5:30pm - 7:30pm
    (Changed)
    @East Gym Door 30
    JO VB 16 & 17 - R. Kimpling
    6:00pm
    (Cancelled)
    @MACCRAY High School
    C @ 4:30, Pep Band
    6:00pm - 7:00pm
    @HEX Building
    Lifestyle Yoga - S. Roskens
    6:30pm - 8:30pm
    (Cancelled)
    @HS Cafeteria - Door 23
    Karate - N. Speiser/T. Donner
    7:00pm
    @North Champion
  • 26
    A. Jaenisch, 6:45-11:30, 2:15-4:30
    Kim Sandry
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    4:25pm - 6:15pm
    @HS Gym - Door 25
    4:30pm - 5:30pm
    @HS - Ind. Tech Rm 202- Door 23
    Gr. 3-6 Art Club - A. Lucas
    4:30pm - 6:15pm
    @East Gym Door 30
    JO 13's - A. Thissen
    5:30pm - 6:30pm
    @HS Library Door 30
    ECFE Music and Motion - D. Gylten
    6:00pm
    @SMSU
    6:00pm - 9:00pm
    @HS - Ind. Tech Rm 202- Door 23
    Woodworking - J. Hagemeyer
    6:30pm - 8:00pm
    @HS Gym - Door 25
    6th Grade Boys BB - M. Dalle
    6:30pm - 8:15pm
    @East Gym Door 30
    15/16 JO - B. Haas
    6:30pm - 8:30pm
    @HS - Band Room Door 25
    Practice
    7:00pm - 8:30pm
    @Off-Site Location
    Archaeology & Bible Lands - J. Abrahamson
  • 27
    A. Jaenisch, 6:45-8:30, 2:15-4:30
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    10:00am - 11:00am
    @HEX Building
    Gentle Yoga - S. Roskens
    4:05pm - 5:45pm
    @HS - Band Room Door 25
    Practice
    4:25pm - 5:45pm
    @HS Gym - Door 25
    6:30pm - 8:30pm
    @HS Gym - Door 25
    Pickleball League - L. Carmany
  • 28
    A. Jaenisch, 6:45-11:30, 2:15-4:30
    TBD
    @Xcel Energy Center
    7:00am - 4:45pm
    Carol, Courtney, Felix
    4:00pm - 6:00pm
    @HS Cafeteria - Door 23
    Youth Wrestling - A. Bristle
    4:05pm - 8:30pm
    @HS - Band Room Door 25
    Practice
    4:30pm - 6:00pm
    @West Gym Door 32 & 34
    5th GBB Practice - C. Janssen
    4:30pm - 6:15pm
    @East Gym Door 30
    JO 13's - A. Thissen
    6:30pm - 8:00pm
    @East Gym Door 30
    6th Grade Boys BB - M. Dalle
    6:30pm - 8:30pm
    (Cancelled)
    @HS Gym - Door 25
    JO VB 16 & 17 - R. Kimpling
    6:30pm - 8:30pm
    @Mrs. Plagge's Room #199 - Door #23
    Knitting/Crafts Night - J. Canatsey
    7:00pm
    @MACCRAY HS (Clara City)
    Pigtail Game, Varsity Only
    7:00pm - 8:30pm
    @Off-Site Location
    Archaeology & Bible Lands - J. Abrahamson
  • 1
  • 2